Робота в Румунії перспективна з точки зору стабільних зарплат, вищого, ніж у рідних країнах, рівня доходу. Працевлаштування відкриває можливість отримання посвідки на проживання, згодом – статусу резидента та громадянства. Право на офіційне працевлаштування у Румунії мають громадяни України, Росії, країн СНД. При переїзді в країну з метою ведення трудової діяльності здобувач повинен отримати візу, дозвіл на роботу та дозвіл на проживання.
Місцеві громадяни досить інтенсивно їдуть працювати у більш розвинені країни Європи, тому закордонні претенденти можуть скласти гідну конкуренцію кандидатам румунського ринку праці.
Право на роботу в Румунії мають громадяни, які отримали ВНЖ на підставі робочого контракту, з'єднання сім'ї з румунськими родичами. Здійснювати трудову діяльність можна іноземним студентам (не більше 5 годин на добу за наявності дозволу) та іммігрантам з дипломами румунських навчальних закладів та правом легального проживання у румунській державі.
Пріоритет при влаштуванні на роботу наймачі з Румунії віддають своїм співвітчизникам та громадянам Євросоюзу. Тільки за відсутності таких розглядаються кандидати з України та країн СНД. Відповідним вимогам претендентам призначається онлайн-співбесіда, в ході якого потрібно підтвердити професійні навички.
Для пошуку співробітників румунські роботодавці звертаються до кадрових агенцій. Компанії за наймом шукають кандидатів, які відповідають вакантним посадам. Кадрові агенції працюють за певними секторами. Через офіційні сайти до них можна звернутися для працевлаштування за вашою спеціалізацією.
Отримання дозволу на роботу в Румунії для громадян СНД – це процес не швидкий, але зрозумілий. Дозвіл видається за дотримання сукупності умов:
Після отримання згоди роботодавця про прийом на роботу, повідомлення про затвердження на посаду претендент підписує трудовий договір, отримує дозвіл на роботу. Документ потрібний для відкриття робочої візи. Дозвіл видає сторона, що приймає. Робоча віза типу D забезпечує легальний в'їзд у країну, дає право на трудову діяльність, оформлення карти ВНЖ. Термін дії картки – рік, після чого можна переоформити ВНП на такий самий період часу.
Особливо цінним та кваліфікованим працівникам дозвіл можуть надати на два роки з правом продовження за умови збереження робочого місця.
Працевлаштуванням можна займатися самостійно, використовуючи тематичні інтернет-ресурси:
Самостійно шукати та аналізувати вакансії можна на міжнародних ресурсах careerjet.ro, learn4good.comro, indeed.com.
Для прискорення процесу можна звернутися до національних агенцій, які займаються працевлаштуванням за кордоном та мають відповідну ліцензію.
Крім класичного алгоритму працевлаштування шляхом вивчення румунського ринку праці та пошуку вакансій, існують альтернативні методи, що дозволяють знайти роботу в Румунії. Місце можна підшукати під час туристичної поїздки, розпочати прямі переговори з власником кафе, заправки, з адміністрацією готелю, запропонувати та обґрунтувати свою кандидатуру, попередньо обговорити умови.
Непогані шанси на працевлаштування мають іноземні громадяни з дипломом IT-фахівця, лікаря, інженера зі знанням румунської мови. Ті, хто не має освіти та компетенцій у високотехнологічних сферах, можуть звернути увагу на можливість роботи офіціантом, нянею, доглядальницею, різноробом, вантажником.
При підборі кадрів перевагу віддають кандидатам, які знають державну мову, німецьку або французьку.
Румунія надає можливості для стажування у сфері маркетингу, інжинірингу. Стажерська практика є основою укладання трудового договору. Працевлаштування через благодійні, неурядові, волонтерські організації ще один варіант реалізації поставленої мети.